22 Ekim 2013 Salı

Blogta Misafir Var. Boşnakkızı Bizimle, Sofralar ve Sofra detayları

Bugün çok sevdiğim bir blogger arkadaşım bize eşlik edecek:Sevgili Boşnak kızı.Düğün hazırlığında olanlar onu mutlaka biliyorlardır. Ben şahsen evlilik sürecimde onun blogundan oldukça faydalanıyorum.Şimdi sizi onunla baş başa bırakıyorum. Bloguna uğramak isterseniz buradan

SOFRALAR VE SOFRA DETAYLARI
 
Benim ev hayalim hep özenle hazırlanmış sofralar, dekoratif sofra ürünleri, mumlar, çiçekler ve yine onlarla uyumlu masa örtüleri, runnerlar, peçeteler ve peçete yüzükleri olduğu için bugün sizlerle bu zevkli konuyu uzun uzun irdeleyeceğiz. Evinizde ağırlayacağınız misafirlerinize verdiğiniz değer, yemekler kadar özenle hazırladığınız sofra sunumundan anlaşılır. İlk önce gözler bayram etmeli sonra mideler. Burada ilk yardımcılarımız masa örtüleri. Kafamızda tasarladığımız sofralara uyacak renklerde masa örtüleri edinmek ilk işimiz olmalı. Ben yemek masamı iki taraftan  çekilip açılabilen beyaz lake olanlardan seçtim. Kalabalık misafir sofraları için eğer yeriniz de müsaitse yemek masanız mutlaka 12 kişilik olmalı. Ve masa örtülerinizi 12 kişilik seçmelisiniz. Ben çeyiz hazırlıkları sürecimde aldığım her parçayı 12’ye tamamlamaya özen gösterdim. İlk 12 kişilik masa örtümü Bernardo’ dan edindim. Krem rengi ve simli detayları olan özel sofralar kurarken kullanabileceğim bir masa örtüsü. Krem rengi olan masa örtümün gri simlerine uygun gümüş rengi simli peçetelerimi de kumaşını alarak terziye diktirdim. Tasarladığınız sofraya uyan materyalleri bulamadığınız zaman umutsuzluğa kapılmayın her şeyin bir çaresi vardır. Yemek takımımım da gümüş yaldız bulunduğundan özel günlerde kullanacağım peçete yüzüklerimi de Bernardonun gümüş rengi tek taş yüzük formunda olanlarından seçtim. Tabi yine 12 kişilik.

 
Ve sofra dizaynının en önemli parçalarından şamdanlar ve dekoratif sofra aksesuarları. Bunları da yine indirim zamanları her yemek takımı ve her masa örtüsüyle uyum sağlayabilecek olanlarından seçilmeli. Benim seçimim Bernardo’ dan yana oldu. Sezon sonlarında özellikle Ocak ayında Firmalar çok büyük ve gerçek indirimler yapıyorlar. Ben Ocağa kadar para biriktirip bir çok sofra aksesuarımı o zaman edinmiştim. Size Krem ve gümüş tonlarında şık bir masa hazırlamış oldum. Masaya biraz renk katmak istersek de renkli çiçek toplarından faydalanabiliriz. Ben İkeadan aldığım beyaz ahşap şamdanları kendi yaptığım bu çiçek toplarıyla süsleyerek şık sunumlarımı renklendirmek istedim. İşte Size maliyeti düşük ve gösterişli bir alternatif.

 
Yine gümüş gri tonlarında veya altın sarısı yemek takımlarınız ve çatal bıçak takımlarınız varsa alt zeminde siyah saten masa örtüsü kullanırsanız oldukça şık bir görüntü elde edeceksiniz.Ben piyasada bulmadığım için çok fazla zorlamadım ve beğendiğim saten siyah bir kumaşı terziye götürüp istediğim boyutlarda bir masa örtüsü diktirttim. Siyah Masa örtüsünün üzerinde gümüş suplalar ve siyah tabaklar kullanarak da sofra şıklığını yakalayabilirsiniz. Ya da tam tersini yapıp siyahın üzerinde rengarenk parçalar kullanarak renklerin daha da fazla açığa çıkmasına fırsat tanıyabilirsiniz.Kancaevin sitesinde renkli sofra aksesuarları bulmanız mümkün. Ben renkli peçete yüzüklerimi Kancaevinden sitesinden edindim. Siyah masa örtüsü ile beraber kullanıldığında kendisini göstereceğini düşünüyorum.

 
Tek renk masa örtüsü ve yine üzerine tek şerit desenli bir runner’ı ben balkonumda kuracağım sofralar için uygun gördüm. Yaz demek renk demek. Yazı balkonunuzda kuracağınız renkli sofralarla bir şenlik gibi karşılayabilirsiniz. Ben yine beğendiğim mor renkli bir kumaşı terzide masa örtüsü haline getirttim. Üzeri için de çiçekli bir runner’ı Tchibo’dan edindim. Sabahları böyle bir sofrada kimin içi açılmaz ki.

 
Ve Marin Temalı sofralar özellikle balık sofraları için temayı marin desenli belirleyip sofra aksesuarlarınızı bu doğrultuda seçebilirsiniz. Piyasada envayi çeşidini bulmak mümkün. Ben bu konuda yine indirim dönemleri Porland ve Bernardo’nun marin desenli meze tabakları bardakları ve runner’larından edindim. Benim balık sofralarına  masa örtüsü olarak en çok yakıştırdığım renk beyaz. Yine üzerinde kir tutmayan bir beyaz kumaş alıp masa örtüsü haline getirdim. Ve üzerine marin temalı runner’ı sererek alt zeminimi hazırlamış oldum Şimdi üzerini süslemek size kalmış. Marin temalı peçeteler, peçeden yapılan kayıklar, sofra üzerine koyacağınız deniz kabukları size bu konuda yardımcı olacaktır.

 
Geleneksel sofraları da atlamamak gerek. Benim nişanlım Trabzonlu olduğu için ben Karadeniz sofraları ve yemekleri üzerinde İhtisas yapmaya başladım bile. Siz de eşinizin veya sevdiklerinizin yörelerine göre sofralar hazırlayıp onların kalplerini bir kez daha fethedebilirsiniz. Ben Karadeniz gezisine gittiğimiz zamanlarda Masa örtüsü olarak kullanmak için çeşit çeşit Keşanlar aldım. Toprak bardaklar ve bakır sofra ürünleriyle güzel bir Karadeniz sofrası yaratabilirsiniz. Hele bir de karalahana sarması ve mıhlama yapmak elinizden geliyorsa her şey dört dörtlük olacak demektir.
 
En önemlisi de Yılbaşı ve Bayram sofraları burada sofra zevkiniz devreye giriyor. Eğer istediğiniz sıcak, samimi bir sofra ise yine renkli aksesuarlardan faydalanabilirsiniz. Kırmızı bir runner ve yeşil peçetelerle yılbaşı ruhunu yansıtmak elinizde. Ben bu konuda yardımcı olabilecek ürünlerimi Tchibo, Tantitoni ve Migrosun züccaciye bölümünden edindim.Bir de kendime yılbaşı temalı parlak payetli bir şişe kılıfı diktim. Sizler de kafanızda tasarladığınız sunumlar için kullanmanız gereken parçaları küçük el becerileriyle kendiniz hazırlayabilirsiniz. Farklı boyutlarda cam kaselerin içine her biri farklı renklerde boyanmış kozalakları koyarak yılbaşı sofranızı bir renk şölenine çevirebilirsiniz. Eğer istediğiniz şık bir sofraysa yine cam ve gümüş şamdanlar siyah masa örtüleri ve yaldızlı sofra ürünleri devreye giriyor. Ve tabi dekoratif taşlar da masanın üzerine alelade serpilip değişik bir hava katılabilir. İçinde güzel dileklerinizin yazılı olduğu minik kartları süslü zarflara koyup misafirlerinizin tabaklarına koyarsanız kendilerini özel hissedeceklerdir.

 
Bunlar hep küçük detaylar.. Unutmayın hayatı yaşanılır kılmak, hayattan zevk almak sizlerin elinde. Küçük detayların bütünü farklı kıldığını  aklınızdan çıkrmayın. Yaratıcılığınızı kullanarak veya yaratıcı bir kişiden ilham alarak yaşam alanınızı bu minik ama çook etkili ayrıntılarla zevkli hale getirip ruhunuzda çiçekler açtırabilirsiniz.
 Özlem KOÇ

3 yorum:

  1. canım benim çok teşekkür ederim çok mutlu oldum bloğuna konuk olduğum için :)

    YanıtlaSil
  2. canımmmm asıl ben teşekkür ederim sayfamı şereflendirdiğin için :))

    YanıtlaSil
  3. Merhaba,bugün sizi bulduğuma çok sevindim , çok güzel ve fikir verici bir blogunuz var.hemen takibe aldım ,bende beklerim ,sevgilerle

    YanıtlaSil